İndirimli Elektrik Nedir?

İndirimli elektrikten istifade etmek, Serbest Tüketicilerin, elektrik tedarikçisini değiştirerek aynı elektriği, kesinti, arıza veya sayaç değişimi yaşamadan, devletin belirlemiş olduğu tarifeden daha avantajlı bir fiyattan alabilmek anlamına gelmektedir ucuzaenerji.com/indirimli-elektrik-nedir-nasil-serbest-tuketici-olunur-dezavantaji-var-mi/.

İndirimli elektrik, 2001 yılından beri gündemde olan fakat ilk yıllarında ancak büyük fabrikaların istifade edebileceği tüketim alt sınır uygulaması ile yürürlükteydi. 2013 yılından itibaren yapılan yönetmelik değişiklikleri ile alt sınır kademeli olarak aşağıya indirilerek ufak işyerlerinin ve ev tüketicilerinin de Serbest Tüketici olma yolu açıldı. Nitekim, 2017 yılı için alt sınır 2400 kWh’a, yani aylık 82 TL’lik faturaya düşünce yaklaşık 8,5 milyon tüketici tedarikçisini değiştirebilir hale geldi.

Ucuz Elektrik Seçeneklerinden Kimler Yararlanabilir?

2016 yılındaki toplam elektrik tüketimi veya bu yıl içindeki elektrik tüketimi 2400 kWh (aylık fatura bedeli ortalama 82TL) ve üzerinde olan Serbest Tüketici sayılıyor. Serbest tüketici kapsamında olan tüketiciler elektrik tedarikçilerini kendileri seçebiliyor ve daha ucuz elektrik seçeneklerinden faydalanabiliyor.

Elektrik Tedarik Şirketleri Nasıl Daha Ucuza Elektrik Sağlıyorlar?

2001 yılında başlayan Elektrik Piyasasının serbestleşme süreci ile birlikte eskiden devletin belirlediği fiyattan ve tek bir kurum üzerinden satılan elektrik artık birçok tedarikçi tarafından müşterilere satılabilir hale geldi. Bugünkü piyasa koşullarında tedarikçi firmalar müşterilerine sattıkları elektriği farklı yerlerden (elektrik piyasası, diğer tedarikçi firmalar, yurt dışı tedarikçi firmaları) tedarik etme imkânına sahipler. Bu şekilde tedarikçi firmalar daha uygun fiyata elektrik temin edip, uygun kampanyalar ile müşterilerine ulaştırabilmeye başladılar. Daha fazla müşteri kazanabilmek için tedarikçi firmalar sürekli daha ucuza elektrik temin edebilmek, operasyonel maliyetlerini azaltabilmek için kendilerini geliştiriyorlar. Tüketiciler için avantaj sağlayan bu durumda tek yapmanız gereken kendiniz için en iyisi olduğunu düşündüğünüz tedarikçi firmayı seçip bu fırsattan faydalanmak.

Serbest Tüketiciler Elektrik Tedarik Şirketini Değiştirmesi Durumunda Ne Kadar Kazanç Sağlamaktadır?

Faturalarınızda ne kadar indirim olacağı anlaşma sağlanan elektrik tedarik firmasına göre değişmektedir. Doğru tarife seçimiyle, yılda bir fatura bedeli kadar tasarruf edebilirsiniz. Uygulanacak olan fiyatlamalar kWh üzerinden belirleniyor. Burada tarifeyi ve tedarikçiyi seçerken, kampanyanın birim fiyatı ve ek avantajlarını karşılaştırıp, bütçenize en uygun olanı seçmenizi öneririz.

Elektrik tedarik firmaları temel olarak 2 çeşit tarife sunmaktalar.
◦ Sabit Birim Fiyatlı Tarifeler: Taahhüt süresi boyunca kWh birim fiyatınız değişmez. Bu sayede taahhüt süresi boyunca aynı tüketime aynı ödemeyi yapmış olursunuz.
◦ TEDAŞ Endeksli Tarifeler: Taahhüt süresi boyunca kWh birim fiyatı üzerinden sürekli bir indirim alırsınız. Ama bu tip tarifelerde devletin 3 ayda bir yaptığı tarife değişikliklerinden etkilenirsiniz.